O alobalu (hliníkové fólii) byla již řeč. Doporučuje se vyložit topný koš nebo ohniště. Mimo to ho lze použít ve vhodně složeném tvaru i jako misky k zachycování odkapávajícího tuku. Misku položíme pod otočný rožeň nebo naplocho pod grilovací kovový rošt.

Praktické jsou grilovací kleště, zhotovené z lehkého a izolujícího materiálu. Užít jich lze k obracení grilád, k jejich položení na rošt a sejmutí z něho.

Oceníme i peroutku, a to pro mírné a jemné potření některých potravin olejem, pivem či kořeněnými omáčkami.

Lžička s dlouhou násadou se dobře použije při grilování na rožni, k polévání omáčkami nebo vlastním tukem.

Pro přípravu šašlíku nebo jiných pokrmů na jehlách počítáme s 1 – 2 kovovými grilovacími jehlami na osobu. Velmi dobře se s nimi zachází, jsou-li jejich tupé konce zhotoveny z izolujícího materiálu. Pro tyto účely se však nedoporučuje používat dřevných držadel.

Silné rukavice z kůže nás chrání před bolestivými popáleninami, a to jak od oleje a tuku, tak i od žhavých zbytků topiva.

Při rozdělování žhavého uhlí používáme kovový pohrabáč s dostatečně rozšířeným spodním dílem.

Kropítko na prádlo dobře slouží k uhašení plamínků z odkapávajícího tuku, neboť lze jim rychle a přesně mířit do nejpostiženějších míst. Hodí se samozřejmě i malá stříkačka nebo malá konvička na zalévání květin s delší kropící trubkou.

Při rozdělování velkých pečínek drůbeže se osvědčilo velké dělící dřevěné prkénko opatřené obvodovým žlábkem na tuk. Před použitím vždy desku důkladně opláchneme studenou vodou, aby již dřevo nemohlo vsáknout další kapalinu (masovou šťávu). Šťávu, která se nashromáždí v obvodovém žlábku, podáváme bez další úpravy jako přírodní omáčku nebo ji můžeme zjemnit vhodnými přísadami. Grilované maso by mělo před porcováním asi 10 minut „odpočívat“, aby se mohla vyrovnat všechna pnutí, především v jeho vnitřních částech. Stejně za tuto dobu stačí rozdělit šťáva po celém objemu pečeně, takže při naříznutí již tak prudce nevystřikuje.

Pro vlastní porcování si opatříme ostrý dlouhý nůž, pokud možno ne s příliš silnou čepelí, a tenkou vidličku s dlouhými bodci, kterými si pečínku při dělení přidržujeme.

Potřebujeme rovněž několik malých hrnků a kastrolků, v nichž ohříváme na okraji roštu nebo na okraji topného koše omáčky či přílohy.

Velmi důležitý je i pracovní prostor těsně vedle grilu. I když jste si veškerý materiál předem víceméně připravili v kuchyni, je přece jenom nutno ještě celou řadu úkonů provést přímo u grilu. Potraviny je třeba okořenit teprve těsně před zahájením grilování, je nutno je naplnit či svázat, po grilování je třeba provést porcování a výsledek našeho snažení nesmíme zapomenout osolit a dochutit. Nejlépe se jako pracovní a odkládací plocha osvědčil pevně stojící masívní stůl, s vyhovující výškou pracovní desky. Stůl musí být dostatečně veliký, aby se na něj vešly všechny potřebné věci, jako potraviny, talíře, příbory, jakož i veškeré koření, omáčky, přílohy, slánka apod. A navíc by nám měla zbýt ještě dostatečně velká pracovní plocha. Před případným popálením lze povrch stolu chránit silnější hliníkovou fólií.

Sledujte náš Facebook