Estragon

06-08-110

Když se hovoří o estragonu, mluví se současně o vyšším kuchařském umění. Protože vše, co se estragonem koření, dostává aróma francouzské kuchyně. Do slané octové omáčky, ke chřestu, žampiónům a květáku patří estragonový ocet. Čerstvé zelenošedé, dlouhé špičky listu koření s mírnou peprnou ostrostí: masité pokrmy, rožněná masa, rybí a drůbeží ragú, rožněnou drůbež, vaječné pokrmy, vnitřnosti, fazole, všechny zelené saláty, bylinkové omáčky, pečeně na divoko a na smetaně.

Estragon – vždy jen špetka – patří k rýži, do čínských pokrmů, do majonéz a k vařeným rybám. A estragonové listy potřebujeme k nakládání okurek a zeleniny.

Estragon pochází ze Sibiře a Jižní Asie a předpokládá se, že do Evropy ho přivezli křižáci.

Estragon se dobře snáší s ostatními bylinkami. Avšak nejlépe chutná, když se používá samotný – a když se pokrm lehce ochutí citrónovou šťávou.

Vlastní pěstování na zahradě je obtížné. Pravý estragon se rozmnožuje nikoliv semeny, nýbrž dělením zdravých rostlin. Roste do výše 60 – 150 cm, potřebuje kyprou, dobrou a vlhkou zem, ne však mokrou a polostín. Rostlinu je možno sklízet až čtyři roky. Ořezává se asi 6 cm nad zemí, svazuje a zavěšuje. Sušením však ztrácí mnoho svého aróma.

Sledujte náš Facebook