Šalvěj

06-08-110

Již samo jméno zní jako balzám. Proto není divu, že se šalvěj pěstuje také jako léčebná bylina. Nejdůležitější kuchyňské pravidlo pro šalvěj: sušená šalvěj má silnější účinek než čerstvá, proto se může používat jen v malém množství.

Nikdy by neměla přijít na stůl bez šalvěje tato jídla: sledě, rybí polévky a omáčky a sýrové omelety. Zvláště dobře chutná králík, jehněčí a skopové, vepřové, přidáme-li špetku šalvěje. Také steaky zlepší svou chuť, jakmile se potřou šalvějí. Sekaná, ledvinky, zvěřina a vařená šunka mají dík šalvěji aromatičtější chuť. Čerstvé šalvějové listy vkládáme mezi slaninu, maso, cibuli a rajčata na grilovací jehlu.

Šalvěj má masité, chloupky pokryté listy a roste do výše 50 – 100 cm. Listy chutnají kořenně hořce. Lehce se suší. Pěstování ze semen není snadné, proto je lépe koupit sazenici a zasadit ji v květnu na zahradě nebo do balkónového truhlíku. Také v kořenáči na okně se šalvěji dobře daří. Rostlina potřebuje mnoho slunce, místo chráněné před větrem a dobrou vápenitou zahradní zem. Od října se musí rostlina chránit proti mrazu rašelinou. Plné aróma získává šalvěj až v druhém roce. Když zasadíme rostlinu v květnu, můžeme sklízet až v srpnu. V červnu a červenci kvete šalvěj bleděmodrými až růžovofialovými kvítky, krátce před květem ořezáváme bylinu trochu nad zemí, odtrhneme listy od stvolů a sušíme je. Je třeba dbát, abychom nesklízeli listy šalvěje příliš pozdě na podzim, rostlina musí ještě před zimou vyrazit nové listy, které ji chrání před zimou a zimním sluncem.

Sledujte náš Facebook