Napínavá „hra s ohněm“

Vedle grilování je flambování další, a to dokonce ještě napínavější „hrou s ohněm“: vytváříme zvláštní atmosféru, vaříme s použitím nových, nevšedních chuťových a vizuálních prvků. Flambovat určitý pokrm je velmi jednoduché, zároveň je to ovšem i malé představení, které přihlížející hosty vždy zaujme. Účastní-li se při grilování v přírodě přípravy jídla všichni hosté, pak flambování je sólovým výstupem hostitelky či hostitele.
Vyžaduje to však určitý cvik, a tedy i trénink.
Teoreticky lze flambovat všechno, co v normální domácnosti přichází na stůl: maso, ryby, ovoce, vaječné omelety i velké pečené husy.
V praxi se však raději přidržíme takových potravin, které po styku s ohněm získají na chuti, neboť je to bezesporu konečným cílem flambování. Výběr receptů v dalších částech tohoto návodu to jasně ukazuje a pomůže nám i při výběru druhu alkoholického nápoje, který se k určité potravině nejlépe chuťově hodí.

Studené pokrmy hoří špatně – to bychom konec konců zjistili velmi rychle, jakmile bychom přistoupili k praxi. Abychom však mohli i studené pokrmy flambovat, musíme jednu z jejích složek ohřát, smísit či přelít alkoholem, zapálit a v hořícím stavu přemístit na studený podklad. Studený pokrm může být ledový, ovšem flambé (flambovaná součást) musí být poměrně horká.

Takový trik je nutno samozřejmě uplatnit ve vhodnou chvíli. Aby se všechny žádané efekty skutečně dostavily, je nutno přesně dodržovat vyzkoušené recepty. Nasypeme-li např. polovinu čajové lžičky cukru na hořící ovoce, pak vykouzlí právě jen toto množství cukru pestré, mírně praskající plameny. Kdybychom ale přidali cukru příliš mnoho, vznikly by jen zuhelnatělé, nepoživatelné „škvarky“ a stolovníci by jen rozpačitě pokašlávali v hustém cukerném dýmu.

Jemné maso – od jednoduchého karbanátku až k svíčkovému řezu – nesmí být nikdy silně propečené, aby následným flambováním úplně neztvrdlo na hmotu jen těžko poživatelnou. Proto při flambování odpočítáme od doby přípravy masa nejméně jednu minutu, spíše o něco více.

Pozor: flambováním surové maso „nedojde“ a studený pokrm se ani dostatečně řádně neprohřeje! Všechny pokrmy musí být již před flambováním teplé a hotové (dovařené, dopečené) nebo alespoň skoro hotové.

A ještě jeden tip: než začnete s flambováním, přesvědčíme se vždy ještě jednou na vlastní oči, že všechny další chody a přílohy jsou již úplně hotové – jen po nich sáhnout. Když stojí flambovací pánev na ohni, neměli bychom se již ničím rozptylovat, ale plně se soustředit jen na ni!

Related Posts

Bezpečnost při flambování

Flambovací plaménky by neměly být ničím víc než jen tichou oslavou ohně. Proto pamatujme: Nikdy nenalévejme alkohol přímo z láhve do

Kdy servírovat flambé?

Při sestavování pořadí chodů bychom měli myslet na to, že flambovaný chod působí vždy velmi dráždivě. Flambovaný předkrm vyvolává u